O Xsolariu a kosmetice

Xsolarium.cz vzniklo v roce 2008. Vaše objednávky vyřizujeme denně, neustále sledujeme maily, může se stát že telefon je vybitý, ..použijte mail :) Vše probíhá ve Spartan Gym Braník.

Ve svém fitness centru www.xfitness.cz mám 2 solárka. Aby bylo opalování co nejlepší, začala jsem se tehdy zajímat o opalování. Nejprve to vypadalo dost nepřehledně, ale postupem času to začalo být jednoduché. Sama miluju opalování, chodím do svých solárek, používám kosmetiku (mám vyzkoušené snad vše, co zde nabízím), mám ráda samoopalováky He-Shi, které v ČR distribuuju.

O soláriích

Na solária se názory různí - nikdo přesně nedokáže říct, jestli jsou ok nebo ne. Použijte selský rozum - jsme zde na Zemi, Slunce je. V některých krajinách ho je méně a tam vznikla náhražka - solárko, jako léčení poruchy související s nedostatkem slunečního záření (ve Skandinávii). Říct, že solárko je škodlivé je stejný nesmysl jako říct, že Slunce je škodlivé (Slunce není - maximálně jsme si zničili ovzduší a je potřeba dávat pozor). Samo o sobě ne, ale nesmíte to přehánět. Když přes zimu budete chodit do solárka, pak máte mnohem menší pravděpodobnost zlomenin na jaře - z nedostatku vápníku v kostech - ten tožit závisí na úrovni vitamínu D a ten se tvoří slunečním zářením.

O kosmetice do solária

Kosmetika do solárka existuje z toho důvodu, aby maximalizovala vaše opalování a zajistila kůži zdravé opálení. V žádném případě vás nechrání před UV zářením v solárku - to by bylo dosti kontraproduktivní. Oproti kosmetice na opalování venku jsou zde rozdíly v tom, že venku chcete řádit na slunci celý den a potřebujete se chránit. Do solárka chodíte na 10-20 minut a chránit se není před čím, chcete se opálit.

Opalování je reakce imunity - tělo se chrání před UV zářením tím, že tmavne a tím hůře pak proniká další UV záření. Opalování je tedy imunologická reakce. To jste nevěděli, že?

Kosmetika do solárka obsahuje nejčastěji:

 • hydratační látky - jsou důležité pro opálení, záření proniká více do hloubky a opálení je mnohem lepší, zároveň déle vydrží, suchá kůže se totiž špatně opaluje. Pokud máte dost pigmentu a přesto se nemůžete opálit, chyba bude v přesušené kůži nebo nedostatku vitamínů.
 • antioxidanty, vitamíny a minerály - při opalování vznikají volné radikály a jsou zneškodněny právě těmito látkami
 • látky proti zápachu - když vyjdete ze solárka máte takový typický zápach, kvalitní krémy tomu zabraňují
 • bronzery - jsou dvojího druhu: obarvují povrch kůže (henna, ořech, karamel) a omyjou se, a pak jsou bronzery, které způsobují tmavnutí už odumřelých buněk (oxidací), což vydrží týden a  postupně se vymývá - DHA, erythrulóza. DHA je výtažek z cukrové třtiny. To, jestli bude krém dělat fleky nebo ne závisí na jeho kvalitě. Osobně jsem nikdy žádné fleky neměla - usuzuji tedy, že v naší nabídce jsou jen dobré krémy.
 • neobsahuje parabeny - chemické konzervanty, v přírodní kosmetice se nepoužívají, hodně výrobců solární kosmetiky tyto látky také přestalo používat
 • oleje - v kosmetice se hojně používá derivát ropy (parafinum liquidum, isoparaphin, apod.), čím přírodnější a kvalitnější přípravek je, tím více obsahuje přírodní oleje - mandlový, jojoba, argan, bambucké máslo apod. I výrobci krémů do solária přecházejí do přírodna a používají oleje. 
 • zklidňující výtažky - např. z aloe a dalších rostlin - po opalování je kůže červená, krém zabraňuje podráždění
 • látky pro lepší opálení jsou dvojího druhu: pálivé ingredience (označují se jako tingle nebo sizzle nebo hot) a látky způsobující zčervenání (blush, čte se blaš). 
 • látky pro zpevnění kůže - nejčastěji to je kofein
 • látky pro omlazující účinky anti-age - to jsou různé směsi nejrůznějších olejů, výtažků apod.
 • silikony - pro hebkou pokožku, opravdu je hodně hladká, jedná se ale o těžko odbouratelné látky

Když na etiketě uvidíte 25x bronzer nebo 100xxx bronzer, je to údaj který vám říká, jak moc samoopalovací složky v krému najdete. Nicméně neexistuje žádný objektivní standard a výrobce může na etiketu napsat jakékoli číslo. Takže se může stát že trojitý bronzer je silnější než 50x bronzer.

Obličejové krémy - doporučuji používat speciální krémy na obličej. Většinou se snažíte šetřit a pořídíte si jen krém na tělo. Představte si ale, že si domu koupíte tělový krém nějaké značky. Dáváte si ho i na obličej? Na obličej se používají pleťové krémy a vsadím se, že máte aspoň jeden doma. Do solárka by to mělo platit obzvláště - vystavujete se UV záření a je potřeba o obličej více pečovat. Uvědomte si, že obličejové krémy obsahují 50 ml nebo 100 ml - při spotřebě 1x solárko týdně, vám takový krém vydrží 1 - 2 roky.

Krémy po opalování - speciální krémy po opalování obsahují trochu bronzerů nebo speciálních látek prodlužující opálení. Používají se - hned po solárku pokud váš solární krém neobsahuje bronzery. Pokud obsahuje bronzery, pak ho použijte až po sprše. Jinak hlavní účinky jsou hydratační a zklidňující. Pokud netoužíte po dodání barvy bez solárka, pak vám postačí váš domácí hydratační krém. Po použití bronzerů (samoopalovacích látek) se nesmí používat hydratační krém - barva by se totiž nevyvinula. Naopak hydratační přípravek používáte na ta místa, která nechcete, aby se opálila. Hlavně tedy u vyloženě samoopalovacích přípravků.

Mám se po opalování sprchovat?
Ano - pokud nepoužíváte kosmetiku - opálení se nemůže umýt :)
Ne - pokud používáte kosmetiku - ona musí také působit a to déle než těch 20 minut v solárku.

Expirace - podle zákona má kosmetika expiraci od otevření balení - je to obrázek kelímku s číselným údajem na etiketě - 12 měsíců, 24 měsíců bývá standard.

Samoopalovací přípravky He-Shi

He-Shi jsou nejlepší samoopalováky, které jsem zkoušela. Pokud si roztíráním neuděláte fleky, tak kosmetika je nezpůsobí. Na rozdíl snad od všech jiných značek nesmrdí. Samoopalováky mají totiž typický zápach, který je dobře rozeznatelný. Jaké jsou výhody He-Shi?

 • nesmrdí
 • před opalování se použije jejich jahodový peeling - barva déle vydrží a je rovnoměrnější
 • už během hodiny máte dokonalé opálení jako od sluníčka
 • barva je stejná jako máte od slunce - zlatavo hnědá
 • po natření jste do 2 minut suchý
 • nebarví to oblečení - leda byste se ráno natřeli, vzali si bílý oblečení a šli se potit....
 • barva vydrží týden a vymývá se postupně, jako od slunce
 • prodloužit opálení můžete pomocí hydratačního krému nebo suchého oleje
 • na obličej můžete použít jemný anti-age krém přes noc, krásně voní
 • pro ty, co se bojí velké změny, má He-Shi postupné opálení - jemná barva, o odstín vás ztmaví
 • krásný pudr na obličej - bronzová sametová barva

Milujeme opálení!

Katka Kočvarová
majitelka Xsolarium.cz
Xfitness

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.